TENDER MUSICS 2019

A.U.TH. Experimental & Improvised Music Ensembles

Παρασκευή 31 Mαΐου
ΜΟΜus – Mουσείο Σύγχρονης Τέχνης

+ μικρές αυτοσχέδιες παρεμβάσεις και περιπατητικές δράσεις σε επιλεγμένους χώρους της Θεσ/νίκης, 27/5 – 31/5.

Σειρά δραστηριοτήτων με επίκεντρο την αφαίρεση, αφιερωμένες στη μνήμη του Ιάπωνα performer, μουσικολόγου & συνθέτη Takehisa Kosugi (1938-2018), ενός από τους βασικούς εκπροσώπους του κινήματος Fluxus. Με αφετηρία λεκτικές παρτιτούρες του Kosugi, το noise:muse 2019 παίρνει τον τίτλο «Tender Musics», και ξεδιπλώνεται σε μια σειρά από απρόβλεπτες, στιγμιαίες παρεμβάσεις στα όρια της αντίληψης, με αυθόρμητες περιπατητικές δράσεις στο δημόσιο χώρο, και εφήμερες εγκαταστάσεις που προβληματίζουν τα όρια μεταξύ ζωής, τέχνης, ήχου και σιωπής. Οι παρεμβάσεις αυτές θα συμβούν απροειδοποίητα, σε διάφορους χώρους της πόλης, την εβδομάδα 27-31 Μαΐου 2019.

Το πρότζεκτ θα καταλήξει σε μια ακουστική εγκατάσταση / performance με μικρά ηχογόνα αντικείμενα και αυτοσχέδια ηλεκτρονικά χαμηλής έντασης, την Παρασκευή 31 Μαΐου, 14:00 – 17:00 στο MOMus – Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης (εντός ΔΕΘ-HELEXPO). Η δράση θα πραγματοποιηθεί σε διάλογο με τα έργα της έκθεσης «ΧΩΡΙΣ ΤΙΤΛΟ Ι. Ελληνική Μεταπολεμική Αφαίρεση: Επιλογές από τις συλλογές του ΜΟΜus-Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης-Συλλογές Μακεδονικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης και Κρατικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης» και με τη συμμετοχή φοιτητών και φοιτητριών του μαθήματος «Εισαγωγή στη Σύνθεση» (επιμέλεια / συντονισμός: Mιχάλης Λαπιδάκης). Η σιωπηλή είσοδος / έξοδος και περιπλάνηση στον Α’ όροφο της έκθεσης επιτρέπεται σε όλη τη διάρκεια της δράσης.

Friday 31 May
ΜΟΜus – Museum of Contemporary Art

+ minor improvised interventions and peripatetic actions in various locations around Thessaloniki, 27/5 – 31/5

Α tribute to the memory of Japanese performer, musicologist and Fluxus composer Takehisa Kosugi (1938-2018). Inspired by Kosugi’s text scores, “Tender Musics” is a series of actions that unfold as unpredictable, momentary interventions in the margins of perception, spontaneous peripatetic actions in public settings, and transient installations that problematise the limits between art and life, sound and silence. These actions will occur without warning, in various parts of town, between 27 and 31 May 2019.

The project will culminate in a live installation / performance with small sound objects and low-volume DIY electronics, on Friday 31 May, 2pm – 5pm at MOMus – Museum of Contemporary Art. The performance will be in dialogue with the exhibition “UNTITLED – Greek Postwar Abstraction” and will include the participation of students from the A.U.TH. course “Introduction to Music Composition” (dir. by Prof. Michalis Lapidakis). Quiet entry / exit / walking through the exhibition space is allowed throughout the duration of the performance.